novinka 4

WITKOWICE DOLNE

Witkowice Dolne DOV to dawny obszar przemysłowy na którego terenie leży kopalnia Hlubina, koksownia i wielkie piece huty żelaza Vitkovice. Obecnie kompleks jest unikatowym zabytkiem przemysłowym i największą atrakcją oraz wizytówką Ostrawy i całego regionu morawsko-śląskiego. W 2008 r. stał się pierwszym zabytkiem na terenie Republiki Czeskiej, który wpisano na listę Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego.

Huta Vitkovice została założona w 1828 r. przez arcyksięcia Rudolfa Jana, arcybiskupa Ołomuńca. Produkowano tutaj żelazo, wytapiane w wielkich piecach na węgiel drzewny w miejscowościach Čeladná i Frýdlant. W 1830 r. w Hucie Rudolfa uruchomiono pierwszy piec pudlarski w monarchii habsburskiej, zaprojektowany zgodnie z projektem profesora politechniki wiedeńskiej F. X. Riedla. W 1843 r. w hucie powstały dwa wielkie piece, odlewnia, pudlingarnia, walcownia, zakład produkujący koła dla kolei i kotły przemysłowe.

W 1857 r. w pobliżu huty została otwarta kopalnia węgla kamiennego Hlubina. Zbudowana, aby dostarczać paliwo do wielkiego pieca huty. Od tego czasu cały proces technologiczny został połączony w jeden kompleks przemysłowy. Bezpośrednie połączenia między różnymi częściami produkcji zapewniały przenośniki taśmowe, urządzenia do ładowania i mosty transportowe. Budynki jednej z najgłębszych kopalni w rejonie Ostrawy były wiele razy przebudowywane. Największy wkład w projekt i przebudowę kopalni mieli architekci F. Neumann i O. Bém.

Wydobycie węgla w kopalni zakończono w 1991 r., wielkie piece hutnicze wygaszono w 1998 r. W tym samym roku, z okazji 170 rocznicy założenia huty żelaza, przed głównym budynkiem huty wzniesiono popiersie założyciela arcyksięcia Rudolfa Jana. W 2007 r. ten unikalny zabytek przemysłowy zamieniono w muzeum techniki, miejsce nauki i zabawy oraz unikalną przestrzeń rozrywki cieszącą się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.

svet techniky

CENTRUM „ŚWIAT TECHNIKI”

Centrum „Świat Techniki” w Ostrawie to wspaniały park doświadczeń, znajduje się on na dawnym obszarze przemysłowym Witkowice Dolne DOV. Całość podzielona jest na dwie części, Wielki Świat Techniki i Mały Świat Techniki. Jest to miejsce, które w zabawny sposób wprowadza różne grupy wiekowe w świat nauki i techniki.

Wielki Świat Techniki znajduje się w nowo powstałym budynku. Oferuje on cztery stałe wystawy: świat dzieci, świat cywilizacji, świat nauki i odkryć oraz świat przyrody. Co możemy tu przeżyć? Chętni mogą pozna

swoje ciało, jego możliwości; bliżej poznać wszechświat; odkryć możliwości dźwięku i światła; usiąść na ogrzewanej i grającej japońskiej toalecie w świecie cywilizacji. Jest dużo możliwości i wiele atrakcji.

W Wielkim Świecie w kinie 3D możemy zobaczyć ciekawe filmy. Istnieje również Teatr Nauki. Ponadto organizowane są wystawy czasowe, których aktualny harmonogram znajduje się na stronie internetowej World of Technology. Wystawę „Świat Dzieci” można również zwiedzać osobno, jest ona przeznaczona dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Różne interaktywne metody wprowadzają dzieci w świat. Stworzono dla nich jeden duży pokój zabaw, podzielony na mniejsze jednostki tematyczne. Mogą tu zbudować dom, spróbować swoich sił w różnych zawodach (sprzedawca, lekarz), zagrać na instrumentach muzycznych lub cieszyć się grami wodnymi.

Mały Świat Technologii, znajduje się w starym budynku energetycznym. Jest tutaj także nagrywany telewizyjny program naukowy dla dzieci o nazwie U6. W Małym Świecie znajdziemy różnorodne wynalazki, które w dużym stopniu wpłynęły na rozwój przemysłu i technologii na całym świecie. To nie tylko pokaz, większość z prezentowanych eksponatów możemy sami wypróbować. Mały świat technologii obejmuje osiem ekspozycji, na przykład silnik parowy, telegraf, zasada produkcji stali i elektryczność. Dzieci będą mogą również rozwijać zainteresowania związane z transportem, lotnictwem i astronautyką.

bolt tower

BOLT TOWER

Kawiarnia, pomnik historii, klub i taras widokowy - wszystko to jest częścią wieży, która wyrosła na Wysokim Piecu nr 1 (czes. Vysoká pec č. 1) na poprzemysłowym obszarze Witkowic Dolnych DOV. Obecnie jest to najwyższy punkt geograficzny w mieście. Z poziomu około 80 metrów rozciąga się piękny widok na Ostrawę oraz pobliskie góry Beskidu.

Oryginalna wysokość pieca, gdzie wcześniej wytapiano żelazo, wynosiła 63,6 metra. Obecnie szczyt wieży ma wysokość 77,7 metra. Dzięki szklanej cylindrycznej nadbudowie służy teraz jako wieża widokowa, posiada również aulę wielofunkcyjną i inne obiekty dydaktyczne.

Bolt Tower to wielka makieta, dzięki której, chodząc ścieżką dydaktyczną poznacie tajniki metalurgii. Główna prezentacja powstała na poziomie 55 metrów nad ziemią i przedstawia szczegóły życia całej fabryki Witkowice w okresie funkcjonowania. 62 metry wyżej można cieszyć się przekąskami i kawą z zapierającym dech w piersiach widokiem na okolicę. Klub, który znajduje się nad kawiarnią służy głównie do organizowania forów dyskusyjnych i wykładów organizowanych przez DOV. W przyszłości przestrzenie klubowe będą jednak również wykorzystywane do nauczania i popularyzacji dyscyplin technicznych i nauk przyrodniczych.

Taras widokowy na dachu wieży wyposażony jest w lornetki, dzięki którym jeszcze lepiej można dostrzec wszystkie szczegóły i podziwiać okolice Witkowic, Ostrawy i Beskidów. Dla tych, którzy lubią wyzwania, przygotowana została „ścieżka adrenaliny”. Sprawia ona wrażenie, że prowadzi w chmury. Jest to spiralna kładka, która biegnie wokół nadbudówki. Można wspiąć się nią na wysokość 80 metrów na wąski wykusz, z którego widać i czuć przestrzeń pod tobą.

landek park

PARK LANDEK

Park Landek znajduje się w Ostrawie - Petrkowicach, około 1,5 km od zjazdu z autostrady D1 i 5 km od centrum Ostrawy (GPS 49 ° 51'59.461 ”N, 18 ° 15’41.181” E). Jest także łatwo dostępny środkami transportu publicznego (kierunek Hlučín, przystanek Hornické muzeum).

Jest to obszar parku o powierzchni 35 hektarów z największym muzeum górnictwa w Republice Czeskiej. Muzeum oferuje wystawę ratownictwa górniczego, podziemną wystawę górniczą oraz maszyny i narzędzia górnicze zlokalizowane na terenie kompleksu które można samemu wypróbować. Na części tego terenu zlokalizowana jest strefa sportowo-relaksacyjna w tym camping i różne obiekty gastronomiczne.

Na terenie parku leży wzgórze Landek (z niemieckiego Land-Ecke = zakątek kraju) jego wysokość wynosi zaledwie 280 metrów n.p.m. Jest to znane na całym świecie miejsce pod względem geologii, archeologii, historii, nauki i górnictwa. Połączenie w jednym kompleksie Muzeum Górnictwa jako zabytku techniki i Wzgórza Landek jako narodowego pomnika przyrody z bogatą florą i fauną przydaje temu miejscu wyjątkowości i atrakcyjności.

Las porastający stoki wzgórza zachęca do spacerów i wypraw rowerowych, leśnymi ścieżkami można dojść aż do starej słowiańskiej osady. Pierwsze osadnictwo na tym terenie oraz pierwsze użycie węgla datowane jest na około 30 tysięcy lat temu. Właściciele tych ziem u zbiegu rzek Odry i Ostrawicy strzegli handlowego Szlaku Bursztynowego, jak również całego regionu Hlucińskiego.

Na południowo-wschodnim stoku wzgórza, przez który prowadzi ścieżka przyrodniczo-górnicza, znajduje się unikatowy odcinek geologiczny z warstwami węgla z okresu karbonu, które powstały 250 milionów lat temu i obecnie widoczne są na powierzchni ziemi.

Landek jest również miejscem innego unikatowego odkrycia. W 1953 r. zespół archeologów znalazł w tym miejscu rzeźbę Wenus określanej mianem Landeckiej lub Petrkowickiej. Jest to figurka kobiety o wysokości 46 mm - jedyna chuda Wenus w Europie. Prehistoryczny myśliwy wyrzeźbił ją 25 tysięcy lat temu, a archeolodzy odkryli ją pod zębem trzonowym mamuta.

dul michal

KOPALNIA MICHAL

W Ostrawie w dzielnicy Michałkowice, gdzie węgiel zaczęto wydobywać w pierwszej połowie XIX wieku znajduje się w pełnia zachowany technicznie i architektonicznie teren kopalni Michał. Ten historyczny, narodowy zabytek wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kopalnia węgla głęboka na ponad 600 m została założona w 1843 roku. Od 1913 do 1915 roku została ona zelektryfikowana i jednocześnie przebudowana według projektu architekta Franciszka Fiali, ucznia słynnego założyciela wiedeńskiej nowoczesnej architektury przemysłowej, Otto Wagnera. Schyłek kopalni Michał rozpoczął się w 1993 r. a koło na wieży górniczej ostatecznie zatrzymało się w 1995 r.

Po zakończeniu wydobycia węgla z tej kopalni zachował się kompleks budynków powierzchniowych z lat 1912–1915. Muzeum proponuje zwiedzającym trzy trasy wycieczkowe, które obejmują ekspozycje w budynku biurowym, budynku górniczym, maszynowni z oryginalnymi maszynami elektrycznymi i innymi atrakcjami.

Nowe wystawy pokazują unikatowe kolekcje, takie jak geodezja górnicza, gabinet geologa, ekspozycja pierwszej pomocy i transport urobku. Miejsce wydobycia, w tym maszynownia z oryginalnym wyposażeniem technicznym, jest otwarte dla zwiedzających. Podobnie jak Muzeum Kopalni Mayrau w Vinaricach koło Kładna, trasa zwiedzania podąża ścieżką górnika od szatni do jego miejsca pracy w kopalni - jest ona zaprojektowana jako ostatni dzień roboczy. Oprócz klasycznych wycieczek w muzeum odbywają się krótkoterminowe wystawy czasowe i imprezy kulturalne.

novinka 01

WIEŻA WIDOKOWA W RATUSZU

Morawsko-Śląska metropolia – Ostrawa może się pochwalić największym kompleksem ratuszowym w kraju. Budowa wieży Nowego Ratusza została ukończona w 1930 roku i jest jedną z atrakcji Ostrawy. Dzięki swojej wysokości 85,6 m jest również najwyższą wieżą ratuszową. Na jej szczyt można wjechać windą, więc nie trzeba martwić się o schody. Taras widokowy umiejscowiony jest na wysokości 73 m i oferuje piękny widok na Ostrawę, panoramę Beskidów, rezerwat przyrody Poodří i pogranicze Polsko - Czeskie. Przy dobrej widoczności można również zobaczyć szczyt Pradziad (z czeskiego Praděd) w paśmie górskim Wysokiego Jesionika.

Na wieży można wyjechać codziennie, w okresie letnim od 9:00 do 19:00, a w okresie zimowym od 9:00 do 17:00.

novinka 03

ZAMEK ŚLĄSKOOSTRAWSKI

Poznaj Zamek Śląski Ostrawa, gdzie odbywają się różne koncerty, targi, przedstawienia teatralne i inne wydarzenia kulturalne.

Wieża zamkowa jest najwyższym budynkiem w zamku. Na poszczególnych piętrach wieży zwiedzający mogą oglądać wystawy stałe, takie jak wystawa „Wystawa zamków i historycznych statków”. Od końca czerwca 2019 r. Zwiedzający mogą podziwiać wyjątkową wystawę Muzeum Szlaku Bursztynowego i Jedwabnego Szlaku.

Twierdza zamkowa znajduje się na dziedzińcu, jest jedną z najstarszych części zamku, ale została już w znacznym stopniu zniszczona przez niewrażliwe interwencje dawnych właścicieli. Można zobaczyć oryginalne mury zamku. Od grudnia 2007 r. Sala ceremonialna została odnowiona i wyposażona w unikatową rzeźbę w drewnie o wymiarach 4x1,5 m, przedstawiającą „wesołe miasteczko”. W październiku 2008 r. Kuźnia zamkowa została otwarta na pierwszym tarasie twierdzy. Jesienią 2008 r. Otwarto nową kaplicę zamkową - kaplicę Jana Czupryniaka, która jest otwarta przez cały rok, aby zapewnić odwiedzającym odpoczynek duchowy. Możesz zobaczyć szopkę z rzeźbionymi figurami, stacje drogi krzyżowej, pokój modlitwy, posąg św. Silvia patronka Śląska i szklany obraz olejny.

Wiele ciekawych eksponatów czeka na gości na dziedzińcu, takich jak przykłady tortur, takich jak klatka, pręgierz, kłoda i inne.

sterkovna

JEZIORO HLUČIN

Jednym z najpiękniejszych kąpielisk w północnej części Moraw jest jezioro Hlučín, położone w pobliżu miasta Hlučín. Jego woda jest jedną z najczystszych w regionie. Naturalny obszar jeziora, znany również jako „żwirownia”, zajmuje powierzchnię 140 ha i jest idealnym miejscem do uprawiania sportu, rozrywki i wypoczynku. Kompleks oferuje miejsca na trawiastej lub żwirowej plaży. Można rozłożyć koc lub leżak, a następnie pływać lub na grać na polu do minigolfa, kortach tenisowych lub boiskach do siatkówki plażowej.

Jezioro oferuje także sporty wodne jak windsurfing, żeglarstwo, narty wodne i wędkarstwo. Dostępne są 2 baseny i brodzik. W pobliżu znajduje się także camping a w miesiącach letnich odbywa się tu wiele imprez kulturalnych i sportowych. W każdy weekend odbywają się koncerty i dyskoteki.

W sąsiedztwie znajduje się Ranczo Dziecięce, które zajmuje się hodowlą koni i hipoterapią. Są też ładne trasy rowerowe. Duży parking zapewni miejsce każdemu odwiedzającemu. Jadący autobusem, muszą pokonać trasę około jednego kilometra pieszo aby dostać się do żwirowni.

halda ema

HAŁDA EMA

Najwyższy szczyt Ostrawy ma obecnie 315 metrów n.p.m. jest to hałda powstała w wyniku eksploatacji pobliskiej kopalni Trojice. Jedyne zwałowisko typu stożkowego w regionie Ostrawy, znajduje się ono powyżej centrum morawsko-śląskiej metropolii. Jej czerwony szczyt składa się z milionów ton spalonych odpadów. Początki jej powstania sięgają prawdopodobnie lat 20 XX wieku. W latach 60 XX wieku wnętrze usypiska zostało zapalone i nadal płonie. Temperatury wewnątrz wzgórza sięgają 1500 ° C, tworząc nowe cenne minerały w jego wnętrzu - porcelanity i jaspisy.

Z powodu naturalnego wycieku odpadów, wysokość hałdy Ema spadła już około 8 – 10 m od początkowej wysokości 327 metrów zmierzonej pod koniec procesu usypywania. Ze względu na wysokie temperatury wewnątrz z okresach zimowych szczyt nigdy nie jest pokryty śniegiem. Po stronie północnej wzgórza znajduje się gęsty las, strona południowa (która nadal się pali) jest wciąż naga i pokryta ciepłolubną florą stepową. Widoczny dym, który wydobywa się z góry, sprawia, że widok hałdy Emu staje się magiczny. Białe chmury gazu zawierające głównie dwutlenek siarki. Ze zwałowiska roztaczają się piękne widoki na całą Ostrawę sprawiają one, że Ema jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla wielu mieszkańców i turystów.

Na szczyt prowadzi szlak turystyczny zbudowany przez Klub Turystów Czeskich, Po drodze można zapoznać się z 12 tablicami informacyjnymi opisującymi historyczne, przyrodnicze i techniczne atrakcje okolicy, pokazujące głównie historię górniczą miasta. Szlak zaczyna się na przystanku tramwajowym przy Černá louka za teatrem, ale można dołączyć do niego także na drodze do miasta, na przykład na moście Sýkorovo nad rzeką Ostrawicą. Dalej droga wiedzie przez kładkę zamkową wokół Zamku Śląsko-Ostrawskiego, a następnie stromo wznosi się ulicami Śląskiej Ostrawy. Kiedy ulica na Burni skręca w żwirową ulicę Vlčkova, cel jest w zasięgu ręki.

golf

GOLF PARK LHOTKA

Lhotka Golf Park został założony w maju 2016 r. przez prywatnego inwestora. Oferuje rozrywkę na świeżym powietrzu w pobliżu Ostrawy, trzeciego co do wielkości miasta w Republice Czeskiej. Priorytetem tego miejsca jest idea dostępności golfa dla ogółu społeczeństwa. Nie jest wymagana karta klubowa, kosztowny sprzęt czy przestrzeganie zasad ubioru.

Golf jest tu na wyciągnięcie ręki i jest dostępny dla wszystkich. Doświadczeni, ale także niedoświadczeni gracze trenują razem w profesjonalnych warunkach, a gra niezależnie od wieku daje możliwość pięknej zabawy i może zostać hobby na całe życie.

Ośrodek położony jest na wsi, oferuje swoim gościom nie tylko przygodę z golfem dla całej rodziny ale także kawiarnię, oraz miejsca w których można odpocząć.

novinka 5

KĄPIELISKO VRESINA

Zabawa i sport dla całej rodziny – to oferta wodnego światu SAREZA w Ostrawie, który oferuje atrakcje, najlepsze wyposażenie i udogodnienia na poziomie europejskim.

Ciesz się możliwością korzystania z powierzchni ponad 41 tysięcy metrów kwadratowych różnych wodnych atrakcji. W miesiącach letnich można bawić się na dużym basenie pływackim z wyznaczonymi torami lub basenach relaksacyjnych oferujących masaże wodne i powietrzne. Tych, którzy pragną adrenaliny, kompleks zaprasza na gigantyczną, 20 metrową, stromą, wodną zjeżdżalnię, mniej odważni także znajdą zjeżdżalnie i ślizgawki dla siebie. Dla najmłodszych przeznaczony jest brodzik dla dzieci z atrakcjami (zjeżdżalnie, fontanny armatki wodne) jest strumień dzikiej rzeki i wodne ścianki wspinaczkowe. Kąpielisko proponuje także plac zabaw z zacienioną piaskownicą.